TR EN RU

Hakkımızda

"Damlasında kalite var."


Türkiye’nin en eski ve köklü sanayi kuruluşlarından biri olarak 1962 yılından bu yana bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ Kombinaları A.Ş. 53 milyon TL’lik yatırım alarak üretim ve finansman yapısını güçlendirdi, hedeflerini büyüttü ve iddiasını küresel pazara taşıdı. Tarihinin en önemli kilometre taşlarının kaydedildiği 2012’den itibaren Altınyağ, son tüketiciye yönelik ambalajlı yağ üretimini durdurarak küresel pazarda daha karlı ve aynı zamanda rekabetin az olduğu ham yağ üretimine odaklandı. Öte yandan çevre dostu özelliğiyle pazarda talebin giderek arttığı biyodizel yakıt üretimine yönelik yarı rafine bitkisel yağ üretimine de başlandı. Altınyağ, bu dönüşümün sonucunda yemeklik yağ alanında market raflarında rakibi olduğu markaların hammadde sağlayıcısı konumuna gelirken, ürünlerini enerji, kimya ve boya sektörlerinin de kullanımına sunarak faaliyet kapsamını genişletti. Aynı zamanda ambalajlı yağ üretimine yönelik donanım korunarak müşteri ihtiyaçlarının çok yönlü karşılanması öngörüldü.
Altınyağ, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yüksek teknolojik donanıma sahip tesislerinde deneyimli ekibiyle ayçicek tohumu, soya fasulyesi, kanola tohumu, keten tohumu, ketencik tohumu, mısırözü tohumu gibi bitkisel yağlı tohumlardan ham yağ, yarı rafine ve tam rafine yağ ile yem sektörünün vazgeçilmez ihtiyacı küspe üretimini sürdürüyor. Üretim ve hizmet kalitesi ile örnek ve öncü bir sanayi kuruluşu olan Altınyağ’ın 15 bin metrekaresi kapalı, 31 bin metrekarelik alana yayılan fabrikası, tohumun türüne göre günlük yaklaşık 350 ton yağlı tohum işleme, ürünün çeşidine göre yaklaşık 350 ton rafinasyon kapasitesine erişmiş bulunuyor. Kurulumu süren yeni üretim hatlarının 2015 yılının ikinci yarısında devreye alınmasıyla birlikte yüzde 100 kapasite artışı sağlanacak.
Kaliteden ödün vermeme ilkesini benimseyen Altınyağ, kendi bünyesinde kurduğu özel analiz laboratuvarı ile işlediği tüm tohumların ve sunduğu tüm ürünlerin kalitesini sürekli analiz ediyor. Bu laboratuvar, Türkiye’de yağ işleme alanında kurulan ilk örnek olma özelliği taşıyor.
Toplam 105 milyon TL’lik ödenmiş sermayeye sahip olan 40 ülkeye ihracat yapan Altınyağ, şemsiyesi altında ayrıca Altınyağ Biodizel iştirakini barındırıyor. Kazancına halkı da ortak eden ve Borsa İstanbul’da ALYAG koduyla işlem görmeyi sürdüren Altınyağ, bünyesinde yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlıyor. Altınyağ, kısa sürede cirosunu 225 milyon TL’ye yükselterek, Türkiye’nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu arasına girmeyi ve Ortadoğu’daki ihracat haritasını genişletmeyi ve bu bölgede kalıcı bir oyuncu olmayı hedefliyor.